Tanácsok az influenza megelőzésére.

Megfelelő higiéniás gyakorlat - mivel az influenza emberről emberre terjed (elsősorban köhögéssel, tüsszentéssel, vagy egyéb kontaktus révén) - a helyes, egészségtudatos magatartás megelőzheti a járvány kialakulását!

Néhány praktikus tanács:
• Kerüljék a szoros kapcsolatot fertőző beteg emberekkel, illetve ha Önök betegek, akkor lehetőleg mindenkivel.
• Tüsszentésnél, köhögésnél takarja el az orrát és a száját.
• Kerülje el, hogy a szeméhez, orrához, szájához nyúljon.
• Alaposan mosson kezet.
• Ha beteg, maradjon otthon.

A kórokozók terjedésének megállítása:
                      Tanítsa meg gyermekének, hogy gyakran és alaposan mosson kezet vízzel és szappannal, és mutasson Ön is jó példát. Tanítsa meg gyermekeinek, hogy zsebkendőbe köhögjenek és tüsszentsenek.
                      Gyakran és legalább 20 másodpercig mosson kezet! Minden alkalommal használjon kézmosáshoz szappant! Amennyiben rendelkezésre áll, használjon meleg vizet a kézmosáshoz! Amennyiben nem otthon mos kezet, használjon papírtörölközőt vagy kézszárítót! Használja a papírtörlőt a vízcsap elzárásához!

Ha tüsszenteni, köhögni kell:
Takarja el az orrát és a száját zsebkendővel! Köhögés vagy tüsszentés után lehetőleg azonnal mosson kezet. Használjon papír zsebkendőt és használat után azonnal dobja a szemétkosárba! Amennyiben nincs zsebkendője, tüsszentsen inkább a könyökhajlatába, mintsem a tenyerébe! Mindig legyen otthon: • lázmérő • lázcsillapító gyógyszer • megfázás esetére való gyógyszer • ásványvíz.

FIGYELEM! A vírusellenes gyógyszerek az influenza megelőzésére nem alkalmasak, megfelelő indikáció hiányában történő szedésük ugyanúgy káros, mint az egyéb antibiotikus szerek bevétele.

Az influenza kezelése:
Ha megfázott, vagy influenzás (tünetek: láz, köhögés, torokfájás, orrdugulás, orrfolyás, izomfájdalom, fejfájás, fáradtság, hidegrázás, előfordulhat hányinger, hányás is) maradjon otthon, amíg a tünetei el nem múlnak.
Influenza esetén a legtöbb ember orvosi ellátás nélkül meggyógyul.
Amennyiben fenti tünetei jelentkeznek és a magas rizikójú csoportba tartozik (65 évnél idősebb, 5 évesnél fiatalabb gyermek, terhes, krónikus beteg) konzultáljon háziorvosával (lehetőleg telefonon)!
Az alábbi tünetek igényelnek sürgősen orvosi ellátást:
felnőttek esetében:
• nehézlégzés
• mellkasi vagy hasi fájdalom vagy nyomásérzés
• hirtelen szédülés
• zavart tudatállapot
• súlyos vagy hosszasan fennálló hányás
gyermekek esetében:
• gyors, felszínes légzés
• kékes vagy szürkés bőrszín
• kevés folyadék fogyasztása
• súlyos vagy hosszasan fennálló hányás